Okumayı Sevdirme ve Yazma Kültürünü Geliştirme Derneği

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ile protokol imzaladık

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ile Sorgun, Akdağmadeni ve Yerköy ilçe devlet hastanelerine "Kardeş Kütüphane" kurulması için protokol imzaladık.

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ile protokol imzaladık Haberler

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'nin daveti üzerine gittiğimiz Yozgat'ta, Sorgun, Akdağmadeni ve Yerköy ilçe devlet hastanelerine "Kardeş Kütüphane" kurulması için protokol imzaladık. Protokolde sürpiz bir misafirimiz de vardı. Konya'da platform olarak önümüzü açan ve ilk defa kütüphane kurulmasına öncülük eden Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Sayın Prof. Dr. Mehmet Bekerecioğlu'da hazır bulundu.

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op.Dr. Tuncay ÖZTÜRK, protokolde yapmış olduğu konuşmada, okumanın önemine işaret ederek, “Hastanelerde gerek poliklinik sırası bekleyen gerekse yatan hastaların ve refakatçılarının boş geçen zamanlarını kitap okuyarak değerlendirmeleri için Konya Kitap Okuyor Platformu ile ‘Kardeş Kütüphane’ projesi protokolü imzaladık.” dedi. 

Öztürk: “Ülkemizde kitaba gereken önem verilmemektedir. Kitap okuması gereken çocuklarımız, gençlerimiz zamanlarının büyük çoğunluğunu internet kafelerde, televizyon başlarında geçirmektedirler. Günlük ortalama 4-5 saat televizyon izleyen bir toplum olarak bilginin ve bilimin kaynağı olan kitaplara gereken önemi göstermiyoruz. Bu konuda bir nebze olsun faydalı olabilmek amacıyla ilçelerimizdeki hastanelerimize kütüphane kurulması için çalışmalar başlattık. Türkiye’de ilk defa Konya’da, Numune Hastanesine çok güzel bir kütüphane kazandıran Konya Kitap Okuyor Platformu ile birlikte ortak proje kapsamında “Kardeş Kütüphane” protokolünü imzalamış bulunmaktayız. İnşaallah en kısa zamanda ilçelerimizdeki hastanelerimize kütüphane kurulmasını sağlayarak güzel bir hizmete öncülük etmiş olacağız.” dedi.

Daha sonra Konuşma yapan Konya Kitap Okuyor Platformu Başkanı Hikmet Yılmaz: “Kitap okuma konusunda Türkiye, maalesef birçok dünya ülkesinin gerisinde kalmış durumdadır. Genel Sekreterimizin de dediği gibi, ‘Kitap okumaya zamanım yok’ diyenlerin, günde ortalama 4-5 saat gibi zamanlarını televizyon izleyerek israf ettiklerini görüyoruz. Bizler Konya Kitap Okuyor Platformu olarak; Yaşlısından gencine, kadınından erkeğine, işçisinden memuruna, öğrencisinden serbest çalışanına kadar tüm kesimlere okumayı sevdirerek yazma kültürünü geliştirmek. Bu sayede eğitim ve kültür yönünden gelişmiş, teknolojiyi iyi yönde kullanan, yeniliğe açık, özgürlükçü ve insan haklarına saygılı bireyler yetiştirmek gayesindeyiz.” Dedi. YILMAZ “Bu amaçla Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ile ‘Kardeş Kütüphane’ protokolü imzalamış bulunuyoruz. Bu protokolü imzalamamıza vesile olan ve Yozgat sorumlumuz olan Uzman Zeliha Zeki hanımefendiye çok teşekkür eder, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

 

Etkinlik Takvimi

Dernek Scripti: Medya İnternet