Okumayı Sevdirme ve Yazma Kültürünü Geliştirme Derneği

Türkiye'de ilk! Konya Numune Hastanesine Kütüphane kuruldu

Konya Kitap Okuyor Platformu Numune Hastanesine üç farklı noktada kitaplık kurarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi.

Türkiye'de ilk! Konya Numune Hastanesine Kütüphane kuruldu Haberler

İsmail Yurdakurban

Sağlık Otelciliği müdürü             

Ülkemizde son yıllarda birçok alanda hızlı gelişimler yaşanmaktadır. Bunlardan bir tanesi de şüphesiz sağlık alanında yaşanan gelişmelerdir. Bakanlığımızın projelendirip hayata geçirdiği “Sağlıkta Dönüşüm Programı” ile halkımıza verilen sağlık hizmetinde hem nitelik hem de nicelik yönünden  büyük aşamalar kat edilmiştir. Toplumun refah düzeyinin artması, yazılı ve görsel medyanın etkisi ile halkımızın sağlık kuruluşlarından beklentileri de artmıştır. Bu kapsamda verilen sağlık hizmetinin iyileştirilmesi yanında sağlık hizmetinin sunumu da önem kazanmıştır. Özünde, verilen sağlık hizmeti ile hastalarımızın sağlıklarına kavuşmalarının yanında sağlık tesislerimizden memnuniyet içerisinde ayrılmalarını hedefleyen bu çalışmaların her gün yeni örneklerine şahit olmaktayız.

İşte bu güzel örneklerden birisi de kütüphane projesidir. Genel sekreterliğimiz ile Konya Kitap Okuyor Platformu arasında imzalanan protokol ile hayata geçirilen bu proje hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Proje kapsamında kütüphane dizaynı, kitapların temini, gerekli yazılım ve donanım altyapısının oluşturulması proje ortağı Konya Kitap Okuyor Platformu’nun sponsorları tarafından karşılanmakta, yer temini, gerekli personel görevlendirilmesi gibi işletmeye yönelik kısımları da kurumumuzca üstlenilmektedir.

Hastanemizde tedavi gören hastalarımız ve onlara refakat eden yakınlarının tedavi süresince yararlanabilecekleri bu kütüphaneden personelimiz de faydalanabilecektir. Çocuk kitaplarından romana, bilimsel eserlerden dini yayınlara kadar farklı türlerde binlerce kitabın sunulduğu projenin kapsamı hakkında daha iyi bir fikir vereceği kanaatindeyim.

Hastanemiz içinde üç farklı noktada; ana giriş, poliklinik bölümü ve 1. Kattaki yataklı servisler önünde hizmet verecek olan kitaplıklardan faydalanmak isteyen hasta ve yakınları kimlik belgeleri ile personelimiz ise kurum kimlikleri ile görevli arkadaşlarımıza başvurduklarında istedikleri kitaplar kendilerine ödünç olarak verilecektir. Proje ortağımız Konya Kitap Okuyor Platformu’nun kurumumuza özel hazırlattığı kütüphane yazılımı tamamlandığında ise kitapların HBYS (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi) üzerinden takibi de yapılabilecek, hastanemizde tedavileri esnasında aldıkları kitapları bitiremeyen hasta ve yakınlarına taburcu sonrası evlerinde kitaplarını okuyup geriye getirebilmesi imkanı da sunulacaktır.

Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen başta genel sekreterimiz ve hastane yöneticimiz ile proje ortağı Konya Kitap Okuyor Platformuna teşekkür ederek konuşmama son vermek istiyorum.

Ahmet Melih Karauğuz

Konya Kitap Okuyor Platformu Adına

Bugün Konya Kitap Okuyor Platformu olarak hayatımızın en mutlu anını yaşıyoruz. Mutluluğumuzu, heyecanımızı kelimelerle ifade etmek zor ama bu slayt bu resimler bizim sevincimizi, kitaba olan aşkımızı anlatmaya yetiyor.

Değerli misafirler

Kitap okuma konusunda Türkiye, maalesef birçok dünya ülkesinin gerisinde kalmış durumdadır.

Ancak son yıllarda en çok üzüldüğümüz  bir olgu da, gençliğe gerek eğitmenler ve gerekse de aileleri tarafından kitap okuma yerine sürekli sınava hazırlanma telkinlerinin yapılmasıdır. Sürekli sınava hazırlanan ve kitap okutulmayan milyonlarca genç, eli kolu bağlı durumdadır. Bu anlayış maalesef bugün insanımızı duygu, düşünce ve iç zenginliği yönünden köreltmiştir.

Etrafımıza şöyle bir bakacak olursak:

“Kitap okumaya zamanım yok” diyenlerin, günde ortalama 4-5 saat gibi  zamanlarını televizyon izleyerek israf ettiklerini görüyoruz. Bugün artık insanların yokluk ve diğer nedenlerden dolayı, neredeyse tek eğlence kanalı ve zaman geçirebildiği tek objesi olan televizyon ekranları, insanları karşısına kilitlemektedir. Büyük çoğunluğu genç olan nüfusun, bu kültür ile yetiştirilmesinin gelecekte yaratacağı olumsuz etkilerini şimdiden düşünmek zorundayız.

Konya Kitap Okuyor Platformu olarak; Yaşlısından gencine, kadınından erkeğine, işçisinden memuruna, öğrencisinden serbest çalışanına kadar tüm kesimlere okumayı sevdirerek yazma kültürünü geliştirmek. Bu sayede eğitim ve kültür yönünden gelişmiş, teknolojiyi iyi yönde kullanan, yeniliğe açık, özgürlükçü ve insan haklarına saygılı bireyler yetiştirmek gayesindeyiz.

Bu amaçla; Hastane personelinin ve hastalarımızın boş vakitlerini kitap okuyarak değerlendirmeleri için, Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ile imzalamış olduğumuz protokol çerçevesinde ilk olarak Yazır Numune hastanemize kütüphanemizi kurduk. İnşaallah en kısa zamanda diğer hastanelerimize de kütüphane kurmaya devam edeceğiz. Bizlere bu projede destek olan Diyanet İşleri Başkanlığına, özellikle ana sponsorluğumuzu üstlenen 4e Yayın yapım Ltd.Şti’ne,  Enes Kitap Sarayına ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Bu çalışmalarımızın hayırlara vesile olması temennisiyle selam ve saygılarımı sunarım.

Uz.Dr. Süleyman Dönmez

Hastane Yöneticisi

Kültürel mirasımızı yaşatan, gelecek nesillere aktarılmasına aracı olan insanlığın kültürel birliği olan kitapların toplum yararına sunan kütüphanelerimizin sosyal yaşam içindeki önemi hiçbir zaman gözardı edilemez. 

Uz. Dr. Mehmet Bekerecioğlu

Genel Sekreter

Dinimizin ilk emri oku olduğu için okumak bizim için bir emirdir.  İnsanlarımızın çoğu kitaptan uzak yaşıyor. Bunun net örneği son zamanlarda görüyoruz. Kitap bilgi demektir. Ben yakınlarıma, çocuklarıma sürekli okumayı telkin ediyorum. Çünkü okuma alışkanlığını kazandıktan sonra iyi ile kötüyü ayırt edecek vasfı elde edecekler.  Etrafımızda yaşanan son olaylara baktığımızda bilgiden uzak yanlış ve yanlı bilgilendirmeyle ortalıkta gezen insanların yaptığı işleri görüyoruz. Bu okumamaktan bilmemekten kaynaklanan bir şey. O nedenle ben diyorum ki okumaktan zarar gelmez. Ama iyi ve kötüyü ayırdederek okumak en doğrusu. Bu vesileyle emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah bunun devamı diğer hastanelerimize de olacaktır.

Hasan K. Kendirci

İl Sağlık Müdürü

Çok az okuyan bir toplum olduk. Az okumakla birlikte bilgiyle de daha az karşı karşıya geliyoruz dolayısıyla yanlış yönlendirmelere yanlış yollara sapmamız günden güne daha hızla artmakta. Bunu önlemek için toplumumuzu belki de daha küçüklükten itibaren, çocuklarımızı daha ilkokula yeni başlarken kitaplarla buluşturmamız gerekiyor. Biz gerçekten bu projeyi çok önemsiyoruz. Çünkü hastalarımızın tedavi sırasında oldukça boş zamanları kalıyor. Hem klinikte yattıkları dönemlerde hem de tedavi aldıkları dönemlerde kitapla buluşturmamız gerekiyor kişileri. İnşallah burda elde ettikleri alışkanlıkları tedavi olduktan sonrada devam ettirirler.  

Etkinlik Takvimi

Dernek Scripti: Medya İnternet