Okumayı Sevdirme ve Yazma Kültürünü Geliştirme Derneği

Kitap okuma yarışmasında en çok kitap okuyanlara ödülleri verildi

Kütüphaneler haftası nedeniyle Konya Numune Hastanesinde düzenlenen kitap okuma yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu.

Kitap okuma yarışmasında en çok kitap okuyanlara ödülleri verildi Haberler

Okumayı Sevdirme ve Yazma Kültürünü Geliştirme Derneği tarafından Konya Numune Hastanesinde, kütüphaneler haftası nedeniyle düzenlenen kitap okuma yarışmasının ödülleri sahiplerine verildi.

Programda OYKÜDER adına konuşma yapan Prof. Dr. Güngör Karauğuz, Kütüphaneler Haftası dolayısıyla, Konya Numune hastanesinde  düzenlenen etkinlikte bulunmaktan memnunluk duyduğunu belirterek, programa katılan değerli yazarlarımız Ahmet Bulut ve Sinan Yağmur Beylere hoş geldiniz diyerek sözlerine başladı.

Karauğuz konuşmasında, “Ülke olarak en büyük problemimiz, Rabbimizin “Oku” emrine rağmen, okumama hastalığıdır. Hatta özellikle, Kur’an ve Hadis-i Şerif odaklı ve Kur’an kavramlarını önceleyen okumalar yapmayışımız ya da yapamayışımızdır.

İşte İnsanlığın kurtuluşu ve yeryüzündeki hak ile adaletin tesisi ancak Kur’ani bir bakış açısını yakalamaktan geçmektedir. Dolayısıyla İslam Dünyasının yeniden ilimle buluşması gerekmektedir. Bu da bilgiyle ve bilginin kaynağı kitapla mümkün olacağını” belirtti.

Karauğuz konuşmasını, “Bu çerçevede, Konya Kitap Okuyor Platformu olarak kurulduğumuz 2011 yılından bu yana, gerek cezaevleri gerek köy okulları gerekse hastanelere kütüphane kurulmasında Türkiye’de güzel işler yaptığımıza inanıyoruz.

Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip, Numune Hastanesi Yazır Hizmet binamıza beş bin kitaplı kütüphaneyi hizmete sunmanın gururunu paylaşıyoruz sizlerle. Her ay ulusal veya yerel haberlerde bu hastanemizdeki kütüphaneyle ilgili haberleri okumak gerçekten bizi sevindiriyor.

Ayrıca, Eğitim Araştırma Hastanesi, Beyhekim Devlet Hastanesi, Eğitim Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi Merkezi, Cihanbeyli Devlet Hastanesi, Yozgat Yerköy ilçe Devlet Hastanesi kütüphanelerini hizmete sunmanın ve büyük bir işlev görür durumda olması yanında bu kütüphanelerimizden ayda binlerce kitapseverin faydalanması bizde haklı bir övünç kaynağı oluşturmaktadır.

2014 yılında, Okumayı Sevdirme ve Yazma Kültürünü Geliştirme Derneğini kurduk. Yazar-Öğrenci buluşmaları sağlayarak imza ve söyleşi programları organize ettik. Bu bağlamda onlarca yazarımızı Konya programlarının organizelerini dernek olarak biz yapmaya çalıştık.  Sözlerimi bitirirken bu programın organizesinde emeği geçen herkese teşekkür eder selam ve saygılarımı sunarım. Allah’a emanet olun.” diyerek bitirdi.

Prof. Dr. Güngör Karauğuz’dan sonra kürsüye Yazar Sinan Yağmur çıktı. Sinan Yağmur yaptığı konuşmada, “Bizleri bugün bu güzel etkinlikte sizlerle buluşturan tüm kitap sevdası gönül dostlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi. Yazar Yağmur, “Kitap okumak bizim toplulumuzda çeşitli şekillerde tanımlanır ve tarifleri yapılır. En çok da kitap okumayla ilgili doğru bildiğimiz ama gerçekte yanlış olan birkaç konuya değinmek istiyorum size. Biz genellikle kitap okumanın sadece belli bir kesime ait olduğunu düşünürüz. Öğrencilik yıllarında kitap okunur. Kitabı yalnızca öğretmenler veya onunla ilgilenenler okur.

Bir doktorun bir hemşirenin, bir avukatın, bir savcının bir sanatçının bir sporcunun bir devlet adamının kitap okuduğunu düşünmeyiz. Sadece belli bir kesime aitmiş gibi düşünürüz ki yanlıştır. İnsan olan ve insan kalan her yürek mana açlığını mutlaka kitaptan giderir. Bu yanlışlardan bir tanesi de şudur; kitap okumayı alışkanlık olarak gören bir toplum olduk. Evet istatistiklere göre, Türk toplumu kitap okuyor gözüküyor ama kitabı alması veya elinde taşıması onun okuduğunu göstermez.

Bir yanlışımızda hobilerimiz arasında veya boş vakitlerimizde alışkanlıklarımız arasında kitap okumayı gösteririz. Böyle düşünüyorsa o zaten boştur. Kitap okumak bir alışkanlık değildir. Bir aşk işidir. Aşkı olan okur. Aşka açlığı çeken okur. Bu gün kitap okumadığımız için birbirimizi de okuyamıyoruz. Eşler birbirlerini okuyamıyorlar.” Dedi. Daha sonra İlahiyatçı Yazar Ahmet Bulut kürsüye geldi. Selam vererek başladığı konuşmasında, “Bundan bir ay önceydi. Konya Numune Hastanesinde ki bu güzel çalışmayı duydum, sonrada haberlerin bir kısmını seyrettim. Gerçekten geleceğe ait ümidimin ateşlendiğine şahit oldum,” dedi. Bulut, “Beni gerçekten en çok üzen noktalardan bir tanesi hani ilk emir ‘oku,’ ya, bir hocamız da öyle diyor, yarın Rabbimize kavuştuğumuzda sorulacak ilk soruda budur, ‘Okudun mu ey kulum?’ Garip bir durum ki kardeşler, eskimez türkçemizde ilk öğretilen kelime ve cümleler şöyleymiş; oku çocuk oku, çocuk çok çok oku, çocuk çok okudu. Bize ne öğrettiler; Ali top at, Uyu Ali uyu, topçu yetiştirdik, popçu yetiştirdik ama okuma noktasında da dip yaptık. Hani kitaba para vermeyi adam enayilik gibi görüyor. Az önce Sinan Hocam çok güzel ifade etti, kardeşlerim eğer bugün bir öğretmen kardeşim elinde kitap sınıfa giremiyorsa, her hafta kitabı değişmiyorsa, bir imam kardeşim en az haftada bir kitap okuyamıyorsa bizim söyleyecek bir şeyimiz yok. Ama Numune Hastanemizde rakamları OYKÜDER’den öğrendim ki verilen rakamlar beni çok sevindirdi. Hatta radyoda Moral FM’de de bir programı bu proje üzerine ayırdım, bir hafta bunun üzerine konuştum. Gerçekten alkışlanacak Türkiye’de bir ilki başarmışsınız ki emeği geçen bütün dostlarımıza teşekkür ediyorum. Kardeşler bir kitap bir hayatı kurtardığı gibi nice ölü yürekleri de diriltiyor. Onun için dostlar kendimize yapacağımız en büyük iyilik, herhalde okumaktır, okumaktır…” dedi. Daha sonra kazananlara ödülleri Yazar Sinan Yağmur tarafından takdim edildi. 

Etkinlik Takvimi

Dernek Scripti: Medya İnternet