Okumayı Sevdirme ve Yazma Kültürünü Geliştirme Derneği

1. Ereğli Kitap Fuarı kitap dostlarını ve yazarları memnun etti

Birincisi düzenlenen Ereğli Kitap Fuarı çevre ilçe ve köylerden de yoğun bir katılımla gerçekleşerek herkesimi memnun etti. En çok da öğrenciler kitap fuarından memnun kaldılar.

1. Ereğli Kitap Fuarı kitap dostlarını ve yazarları memnun etti Haberler

OYKÜDER olarak Ereğli Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediğimiz Ereğli 1. Kitap Fuarını en güzel şekilde tamamladık. Ereğli halkının memnuniyetini dile getirdiği kitap fuarına yediden yetmişe ilgi muhteşemdi. İlk defa yapılan kitap fuarına halkın açlığı gözlerden kaçmadı. Onlarca yayınevi ve binlerce kitabın yer aldığı fuar on gün boyunca dolu dolu geçti. Sadece Ereğli halkı değil, Halkapınar, Karapınar ve Emirgazi ilçelerinden ve civar köylerden yüzlerce öğrenci fuarı gezme imkanı buldu. Kalemi sağlam birbirinden güzel yazarların yer aldığı fuarda imza ve söyleşiler ilgiyle takip edildi.

Son on yılın en çok satan yazarı Sinan Yağmur Fuar döneminde hem imza yaptı hem de halka açık “Yunus Emre’de Sevgi Terapisi” konferansı verdi. Ereğli Lisesinde gençlerle buluşan Sinan Yağmur’un, cezaevinde mahkumlara verdiği konferans ilgiyle takip edildi. Program sonunda OYKÜDER olarak en çok kitap okuyan mahkumlara Sinan Yağmur’dan imzalı kitap hediye ettik.

Ekmek Teknesi, Kurtlar Vadisi ve Diriliş Ertuğrul Dizisi Senaristlerinden Yazar Ahmet Turgut, imza ve söyleşinin yanında akşam da halka açık, “Peygamber Ahlakı ve Muhammedi Şuur” konulu konferans verdi. Konferanslara Ereğli halkının katılımı muhteşemdi.

Fuarın ikinci gününde imza ve söyleşi için ilçede bulunan yazarlardan Ahmet Turgut ve Sinan Yağmur ortak bir basın toplantısı düzenleyerek memnuniyetlerini dile getirdiler ve Fuarda emeği geçen gerek Ereğli Belediye Başkanı Özkan Özgüven Beye gerekse OYKÜDER Derneğine ve diğer emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

Ereğli Belediye Başkanı Özkan Özgüven, 1. Ereğli Kitap Fuarın ardından düzenlediği basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu. Fuara yoğun bir katılım olduğunu ifade eden Başkan Özgüven, “Bu vesileyle bu fuarın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim. Daha önce Ereğli’de kitap sergileri olmuştu fakat böyle bir fuar bir ilk oldu. Beni en çok Karapınar’dan, Ayrancı’dan, Halkapınar’dan ve civar yerlerden fuarımız için gelen misafirlerimiz mutlu etti. Bu organizasyonu yapmaya karar verdiğimizde bazı şeyleri az çok tahmin ediyorduk ama bu denli ilgi ve takdir görmesi bizlere gurur kaynağı oldu. Diriliş Ertuğrul dizisinin senaristlerinden Ahmet Turgut ve son on yılın en çok okunan yazarı Sinan Yağmur ile Belediye Kültür Merkezimizde konferans düzenledik. 20 yazarımız fuarda yer aldı, kitaplarını imzaladılar, tüm okullarımızda ve cezaevinde söyleşiler gerçekleştirdiler. Fuarımızda tam 100 bin kitap sergilendi ve 40 bin kişi fuarımızı ziyaret ettiler. Ayrıca 60 ila 70 bin kitap, kitapseverlerle buluştu. Bu rakamlar çok iyi ve bizi fazlasıyla memnun etti. Bu fuarı her yıl yapma konusunda kararlıyız o kadar verimli bir fuar oldu ki öyle sanıyorum gelecek yıl yayın evlerinden ne zaman yapacaksınız diye sorular alacağız. Ayrıca diğer yapacağımız fuarlarımızda Ereğlimiz den de yer almak isteyen yazarlarımızı bekliyoruz. Kitap okumalıyız ve kitap okumaya teşvik etmeliyiz, Biz de bu konuda üzerimize ne düşerse yapacağız. Ben bu duygu ve düşüncelerle İlçe Kaymakamlığımıza, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, OYKÜDER’e, fuarımıza katılan tüm yazarlarımıza ve buraya gelen tüm hemşehrilerime en kalbi şükranlarımı sunuyorum” dedi.

OYKÜDER olarak bize bu imkanı veren, Ereğli Halkının yazarlarla buluşmasına öncülük eden Ereğli Belediye Başkanı Özkan Özgüven Beye ve ekibine teşekkür ediyoruz. Fuara katılan yazarlarımıza, öğrencilerimize ve halkımıza ayrıca teşekkür ediyoruz.

İnşaallah yakın zamanda yine Konyamızın bir ilçesinde yine ilkleri gerçekleştirerek “Çocuk Edebiyatı Fuarı”nı organize edeceğiz ve hemen akabinde yine bir ilki yaparak Anadolunun güzel bir ilinde muhteşem yazarların yer aldığı kitap fuarımıza tüm kitap dostlarını bekliyoruz.

Etkinlik Takvimi

Dernek Scripti: Medya İnternet